Projekt zaměřený na environmentální a polytechnickou výchovu pro děti v mateřských školách.
Tento projekt vznikl z potřeby mateřské školy Dobřínsko rozvíjet již započaté aktivity v oblasti environmentální výchovy. Startovacím impulsem bylo zapojení MŠ Dobřínsko do projektu ČSO zaměřeného na pozorování ptáků Jaro ožívá. Úspěch projektu, který velmi pozitivně ovlivnil zájem dětí o ochranu ptáků a prohloubil znalosti dětí nejen v oblasti ornitologie, si vyžádal další pokračování i v letošním roce a jeho další rozšíření.
Nabídlo se řešení v rámci skupiny MAP – Moravský Krumlov v oblasti předškolního a polytechnického vzdělávání, kdy se na společné realizaci dohodly Střední škola dopravy, obchodu a služeb Moravský Krumlov, Mateřská škola Dobřínsko a Mateřská škola Jamolice.
Cíl projektu: Prohlubování poznání dětí a jejich vztahu k přírodě.
Aktivity a činnosti zaměřené na environmentální výchovu
Děti z mateřských škol zapojených do projektu, budou podnikat výpravy do blízkého i dalekého okolí mateřské školy a budou pozorovat ptáky. Budou zjišťovat jejich životní podmínky, jaké druhy se v oblasti vyskytují v různých ročních obdobích a jak je důležitá ochrana ptáků Moravsko-krumlovského regionu. Smyslem je budovat vztah ke svému okolí, domovu.
Podporou ze strany ČSO bude metodický materiál pro výrobu budek a krmítek Dále budou využity materiály ČSO uveřejněné na webových stránkách společnosti a materiály z projektu Jaro ožívá.
Výroba budek – Rorýsi – s pomocí SOŠ Moravský Krumlov
Pozorování – přílet – projekt ČSO – Jaro ožívá
Vlastní aktivity mateřských škol v rámci vzdělávání dětí
Výroba budek na zavěšení na strom – s pomocí SOŠ Moravský Krumlov
Hnízdění ptáků v okolí
Výprava do záchranné stanice
Pozorování – lokalita Vysočina, Jižní Morava
Výroba berliček pro dravé ptáky
Výroba ptačích napajedel
Výroba tukových krmítek
Výroba krmítek na zavěšení na strom, nebo stojku – s pomocí SOŠ Moravský Krumlov
Výroba krmítek na zavěšení na strom
Materiál i pedagogickou podporu umožní pan ředitel Střední odborné školy v Moravském Krumlově pan Ing. Jiří Psota se svým týmem v prostorách truhlářských dílen.
Žáci technických oborů SŠDOS Moravský Krumlov budou zapojeni do projektu tím způsobem, že budou dětem pomáhat s vlastní výrobou krmítek a budek. V rámci projektu budou tedy rozvíjeny i jejich klíčové kompetence. Ty budou následně využívány v práci i osobním životě, pomáhají k jejich lepšímu uplatnění a jsou významné pro jejich celoživotní vzdělávání. V rámci projektu se budou nejvíce rozvíjet komunikativní kompetence, žáci se musí vyjadřovat přiměřeně pro práci s malými dětmi, vhodně se prezentovat a vysvětlovat odborné pojmy.
Dále budou rozvíjeny kompetence personální a sociální, žáci budou využívat své zkušenosti k učení malých dětí, pracovat v týmu, mají zodpovědnost za splnění zadaného úkolu.
Děti z mateřských škol budou za podpory starších kamarádů – studentů střední školy a jejich pedagogů ze SŠO, vyrábět:
Pro úspěšnou realizaci projektu je velmi důležitá finanční podpora města Moravský Krumlov, která umožní cestování dětí:
A také podpora starosty obce Dobřínsko Josefa Targoše při umísťování budek, napajedel a berliček v lokalitách náležící obci.