Jak se dělá jednotažka

Jak se dělá jednotažka?... jedním tahem

Abychom vypěstovali dar kreslení, musíme stvořit oko, které vidí, ruku, která poslouchá, duši, která dokáže cítit.

Marie Montessoriová

Možná, Vás překvapí styl, kterým je tento článek napsán. Ale jeho smyslem, je vysvětlit Vám postup a Vašemu dítěti připomenout jednotlivé kroky, které vedou k správnému provedení jednotažky.

Informace pro rodiče

• Jednotažky jsou řezeny podle obtížnosti
  • než začneme, je dobré si rozcvičit celou paži, loket i zápěstí tak, aby došlo k uvolnění ruky. Uděláme velké kruhy, menší a pak docela malé kroužky zápěstím.
  • kontrolujeme správné sezení a úchop psacího náčiní ( tužka leží, jako v postýlce)

A pak prstíky s básničkou

"Všechny moje prsty..." necháme dítě dovyprávět a docvičit.

Solení – k procvičení špetky (pohyb tří prstů, které drží psací náčiní) výborně poslouží nápodoba s jemným sypkým materiálem (dejte dítěti do misky sypký materiál (písek, sůl, krupici) nebo můžete vyzkoušet roztáčení káče.

"Napřed si jednotažku projedeme 3–5 x pouze prstem – ukazováčkem.

To proto, aby mozek- oko -ruka si byli jistí, jak jednotažku projedou s tužkou a věděli co mají dělat."

Když dítě vezme tužku do ruky provázíme jeho aktivitu slovem pokud je nejisté:

„ Koukni se, zda držíš tužku správně"

Důležité je, aby  celá ruka byla uvolněná. Používáme tužku, silnější- podporuje  vhodný úchop !!! Tím pádem manipulujeme s tužkou snadno do různých směrů – píšeme plynule, bez bolestí nebo křečí, bez únavy ruky. Lokty svírají pravý úhel s deskou stolu a pohyb vychází ze zápěstí a ramene.

V pořádku? Hurá, tak tedy začínáme:

jedeme zvolna lehce, jako, když loďka klouže po vodě... nemusíme jet přesně po čáře... tužku nedržíme jako vařečku, protože by nás bolela ručka... ruka leží na stole.

Dýcháme... projedeme 5x.

Pouze jednu za den, dodržujte postup a hlavně klid a hlavně chvalte, chvalte, chvalte!